Материалът Дип от авокадо е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>
За дипа, който съм ви подготвила, ще са ви необходими следните продукти:
Измийте, почистете, обелете и нарежете на ситно продуктите. Поставете всичко в чопъра и пасирайте, до постигане на хомогенна смес.
Използвам този дип, да овкуся не само своите салати. Има вечери, в които нямам сили да сготвя, тогава си сипвам чаша хубаво бяло вино и върху няколко препечени филийки слагам по лъжичка от този дип. Много често го използвам, за да овкуся паста и ризото.
Този дип, позволява да развихрите въображението си.
Приятен Апетит!
Материалът Дип от авокадо е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>Материалът Бананови палачинки е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>(смес за приблизително 36 бр.)
След края на тежката работна седмица, вярвам, че всички вие жадувате за един дълъг, спокоен и здравословен сън, а в съботната утрин, да закусите с нещо така познато и любимо от своето детство. Винаги съм свързвала Събота и Неделя с аромата и вкуса на пържени филийки, бухтички, банички и така любимите на всички домашно приготвени палачинки.
Ако искате да приготвите стандартна закуска, но по нестандартен начин, опитайте тази рецепта за бананови палачинки, която по нищо не отстъпва на традиционните палачинки. За разлика от тънките и разлети стандартни палачинки, тези са от американски тип – малки, пухкави и дебелички. Еднакво вкусни са, топли и студени. Те не съдържат глутен, захар и млечни продукти. Приготвят се бързо и лесно и не са съпроводени от угризения на съвестта от голямото количество приети калории и въглехидрати.
Продуктите, които са ви необходими:
По желание:
Всичко което е необходимо да направите е да поставите продуктите (бананите, яйцата, лененото семе, чията и семената от нигела) в подходящ съд и да ги пасирате до получаването на хомогенна смес. Аз го правя в нутрибулета. За изпичането на палачинките трябва тиган с незалепващо покритие, който се загрява на средна температура. Идеята е хем палачинките да се изпекат равномерно, хем да имаме време спокойно да оформите самата палачинка. Когато тиганът се загрее достатъчно, намазвате със силиконова четка малко кокосово масло. По желание може да замените кокосовото масло с масло Гхи. Вземате с пластмасова или метална, кръгла лъжица за сладолед от получената смес и оформяте малки палачинки в предварително загрят тиган. Щом палачинката се запече от долната страна, много внимателно с помощта на силиконова шпатула я обръщате и я изпичате и от другата страна.
Накрая може да гарнирате с мед, горски плодове, да поръсите с конопени семена или нещо друго по желание, или просто да ги хапнете без нищо.
Знаете ли че…
Семената на нигела съдържат 15 аминокиселини, включително осем от деветте незаменими, въглехидрати, масти киселини, летливи масла, алкалоиди и влакна. Към състава му можем да добавим и минералите калций, желязо, мед, фосфор, както и витамините В1, В2, В3, В9. Традиционно в Близкия Изток, Индия и Индонезия нигела се използва при астма и бронхиални проблеми, ревматизъм, диабет, кашлица, настинки, грип, главоболие и други. Други негови качества са понижаването на кръвното налягане и нивата на „лошия“ холестерол.
Като подправка нигела се използва в печива, десерти, ориз и др. Най-добрата консумация би била на смлени семена, размесени с храната.
Добър Апетит!
Материалът Бананови палачинки е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>Материалът Пикантна крем супа от тиквички е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>Пикантна крем супа от тиквички
Вкусни, лесни за приготвяне, а и много нискокалорични, тиквичките са повече от актуални в разгара на лятото.
Те са изключително интересен зеленчук – съдържат 95% вода, не са богати на витамини, но за сметка на това имат голямо съдържание на минерали – особено богати са на калий, баластни вещества, фосфор, калций, витамин С и витамини от групата В. Голямо предимство е, че те имат малко количество захари, от които съвсем малка част е захарозата и значително количество растителни инсулиноподобни вещества, което ги прави важна и ценна храна за болни от диабет.
Когато избираме тиквички за кулинарно приложение е важно да ги подберем с добра твърдост, гладка и ненаранена форма. При изборът на тиквички, главна индикация, че зеленчукът е пресен е боцкащата му повърхност. Най-добре е да подбирате средно до малки тиквички, защото по-големите имат много семки и в повечето случаи са презрели и е много вероятно да имат горчив вкус.
Сладкия картоф е богат на витамини, минерали, фибри, антиоксиданти и има нисък гликемичен индекс (ГИ). Сладкия картоф дължи сладкия си вкус на ензими, които разграждат нишестето във вид на захар, наречен малтоза.
За моята рецепта, ще ви бъдат необходими:
Почистете и нарежете продуктите на кубчета. Сложете картофите, целината и скилидките чесън в тенджера и ги залейте с вода, сложете толкова вода, колкото да покрие продуктите, приблизително 400мл. Поставете капака и когато заври намалете котлона и оставете да поври около 10 минути.
След това добавете:
Тиквичките слагам накрая, защото им трябва по-малко време да се сварят. След като продуктите омекнат, добавете почистените и нарязани предварително тиквички и останалия чесън. Добавете малко гореща вода (около 400мл), колкото почти да се покрият тиквичките. Прибавяме и:
Сложете капака, оставете на слаб огън и варите до готовност на тиквичките. Приблизително около 15 минути. Когато са готови, преди да пасирате добавете:
Нарежете на ситно копъра, сложете кокосовото масло и пасирайте. Поднася се гореща. Аз, много я харесвам поднесена със сурови, белени тиквени семки но може и да добавите и няколко вкусни хрупкави крутона.
Добър Апетит!
Материалът Пикантна крем супа от тиквички е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>Материалът Ризото с броколи и сирене D`free е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>
Обичано от едни и мразено от други… Тези зеленчуци растат в изобилие, а тъмнозеленият им цвят определено привлича вниманието. В същото време, дебелото им стъбло не се яде.
Освен, че са вкусни, броколите са и изключително хранителни. В техния състав можем да открием различни вещества, които са от с широко разпространение за здравето: витамин С, калций, магнезий, фосфор и калий. Също така те притежават богати дози фибри, селен и лутеин, както и фолиева киселина, желязо и витамин А.
Важно е да се отбележи, че е най-добре то да се консумира сурово, тъй като готвенето и другите топлинни процеси разрушават някои от неговите антиоксиданти. Макар тестове да показват, че приема на броколи в суров вид е начина да приемем най-много хранителни ползи от него, „крехко-хрупкаво“ сготвено до ярко-зелен цвят броколи все още запазва много от своите качества и е полезно за нас.
За моята рецепта, на ризото с броколи ще са ви необходими:
За соса:
Броколите се накъсват на розички и се сваряват в подсолена вода до омекване. През това време лукът се нарязва на малки кубчета и се задушава в зехтина (2 с.л.) заедно със целината до златисто. Котлонът се намаля на средна температура, след това се прибавя ориза, тиквичките и водата. Преди да се отстрани от огъня, към ястието се прибавят розичките броколи, белия пипер и солта. Разбъркайте добре и оставете за 2-3 минути, преди да изключите котлона.
Поставете в чопър продуктите за соса, блендирайте ги добре и след това го добавете към ризото. Ризотото се разбърква добре и се поднася горещо с нарязани чери доматчета отгоре.
Добър Апетит!
Материалът Ризото с броколи и сирене D`free е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>Материалът Салата с лимец и авокадо е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>(две порции)
Лимецът е една от най-старите храни, познати на човечеството. Той е изключително богат на протеини (21% от дневния ви препоръчителен прием) и диетични фибри (30% в единична порция), значителни нива на желязо, мед, манган, магнезий, фосфор, калий, цинк, селен, ниацин, тиамин, витамин В6 и фолиева киселина. Той е отличен антиоксидант и притежава невероятни лечебни свойства, като способността му да помага в регулирането на метаболизма на тялото, понижаване на кръвната захар, както и при намаляване на нивата на холестерола в организма.
Лимецът намира широко приложение в кулинарията. Тъй като е зърнена култура в състава на дебелата си обвивка лимецът съдържа ензимни инхибитори, които пречат на правилното усвояване на полезните свойства на културата от човешкия организъм. С цел освобождаване от тези инхибитори е необходимо преди консумация лимецът да се накисва във вода. Времевият период за накисване е от 8 до 12 часа, като се изисква (важи за всички зърнени култури) накисването да се прави с хладна вода. Водата трябва да е изцяло покрила зърната и да е с 4-5 см повече от нивото на лимеца. А с цел ускоряване процеса по накисване може да добавите към лимеца и водата 1 с.л. лимонов сок или био ябълков оцет.
Ако нямате това време, зърната от лимец се почистват, заливат се с хладка вода и се варят около 45 минути до омекване. Аз, много често накисвам лимеца от предишната вечер в термос, като го заливам с вряла вода, на сутринта е готов за консумация.
Продуктите, които са ви необходима за тази салата са:
За дресинга:
Начин на приготвяне:
Лимеца се накисва в хладка вода за 8 часа. След това се вари за 20 минути. Отцежда се и се оставя да изстине. След това го поставете в купа, добавете ситно нарязаната краставица и 3-те чушки. В чопър, ще приготвим дресинга, като поставите всички продукти ситно нарязани и ги пасирате. След това изсипете дресинга в купата, разбъркайте добре, разпределете в две купички и прибавете отгоре нарязани чери доматчета.
Добър Апетит!
Материалът Салата с лимец и авокадо е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>Материалът Хляб от ядки и семена „Vuchini“ е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>Хляб от ядки и семена „Vuchini“
Необходими продукти:
Начин на приготвяне:
Накиснете маковото семе, слънчогледа и кашуто за 2 часа в хладка вода. В друг съд накиснете сусама и тиквените семки за 6 часа. В трети – бадемите и лешниците за 8 часа. В четвърти – орехите за 4 часа. Към водата на четирите съда може да добавите малко хималайска сол. Солта активира ензими, които неутрализират ензимните инхибитори, за да се премахне фитиновата киселина от ядките. След накисването изхвърлете водата и изплакнете ядките и семената.
В дълбок съд сложете безглутеновите овесени ядки, слънчогледовите семки, лененото семе, смлените чия семена, конопеното семе, сусама и маковото семе. Бадемите, лешниците, кашуто, ореха и тиквените семки се натрошават и прибавят към сместа. Разбъркайте добре всички съставки и добавете хималайската сол, кленовия сироп и разтопеното кокосово масло, след което разбъркайте отново много добре.
Добавете към сместа 350 мл вода и бъркайте до получаване на хомогенна смес. Изсипете сместа в силиконова тава (28/21 см) или правоъгълна силиконова форма за кекс, покрийте с фолио и оставете да преседи в хладилника за 4 до 10 часа.
Пече се в предварително загрята фурна на 170°:
*фитинова киселина – позната още като фитат, се съдържа в обвивката на повечето зърнени и бобови култури, ядки и семена. Фитиновата киселина не ни предоставя възможността да се възползваме от хранителните вещества в тези култури, но и извлича вече наличните в тялото ни минерали. С особена сила това важи за желязото и цинка. Решението е накисване. Когато се накисват, ензимните инхибитори се неутрализират и фитиновата киселина се премахва.
P.S.
За тези от вас, които имате непоносимост, алергия или просто не обичате някои от ядките, които съм избрала, винаги може да замените с други. Общото количество на ядките е 120 гр, може да сложите само един вид ядки с този грамаж.
Ако нямате време да изкисвате ядките, може да пропуснете тази стъпка.
Безглутеновите овесени ядки ги купувам от магазин ЗЕЛЕН.
Всички ядки и семена взимам от Mr. Almond.
Добър Апетит!
Материалът Хляб от ядки и семена „Vuchini“ е публикуван за пръв път на Vuchini.com.
]]>